Úvod > Blog > Nejdůležitější a Největší Trendy Podnikání v Roce 2024

Nejdůležitější a Největší Trendy Podnikání v Roce 2024


V roce 2024 se očekává, že podniky budou i nadále opatrné při výdajích a investicích do nových projektů kvůli obecnému globálnímu ekonomickému poklesu. Nicméně existuje několik technologických a společenských trendů, které jsou příliš důležité na to, aby byly ignorovány nebo odkládány na lepší časy. V tomto článku představím nejvýznamnější trendy podnikání, na které by se každý měl připravit.

1. Všeobecné využití generativního umělého inteligence (AI)

Generativní umělá inteligence (AI) je technologie, která umožňuje tvorbu a inteligentní automatizaci zákaznických zkušeností a interních operací. Podle Boston Consulting Group je „mít jasnou a přesvědčivou strategii generativní umělé inteligence dnes nezbytné, pokud chce být společnost lídrem ve svém odvětví za pět let.“ AI a strojové učení již několik let ovlivňují průmysl a jsou důkladně integrovány do mnoha produktů a služeb, které nakupujeme od velkých společností. Generativní AI však umožňuje vytváření obsahu a inteligentní automatizaci zkušenosti zákazníka téměř každé organizace.

2. Rozvoj soft skills a lidského přístupu

S technologickým pokrokem a možností automatizace technických aspektů práce, jako je kódování, výzkum nebo správa dat, se stává stále důležitější schopnost využívat soft skills pro úkoly, které stále vyžadují lidský přístup. V roce 2024 budou organizace zvyšovat investice do rozvoje a podpory dovedností a vlastností, jako je emocionální inteligence, komunikace, mezilidské řešení problémů, strategické myšlení a vedení myšlenek.

3. Řešení nedostatku dovedností

Nedostatek dovedností je téma, o kterém se hovoří již několik let. Změny v náborových postupech, které klade důraz na výběr kandidátů s konkrétními zkušenostmi a dovednostmi potřebnými pro danou pozici, a ne na vzdělání nebo věk, jsou součástí odpovědi průmyslu a budou i nadále silným trendem. Bude se také pokračovat v zvýšených investicích do školení a rozvoje dovedností, zejména v oblastech, které jsou v poptávce v ekonomice řízené umělou inteligencí.

4. Udržitelné podnikání

Jedním z důvodů je zjevný zájem zákazníků, jelikož výzkum stále ukazuje, že spotřebitelé stále více preferují společnosti s pevným závazkem snižovat svůj ekologický dopad. Na druhé straně, s růstem zelené ekonomiky zjišťujeme, že zelená řešení často vedou k růstu na dolním řádku. Například Walmart dramaticky snížil své výdaje na palivo a údržbu vozidel přechodem na elektrický dodávkový vozový park. Budeme se také lépe orientovat v odhalování „greenwashingu“, kdy společnosti poskytují pouze povrchní závazek k ochraně životního prostředí s cílem odvrátit pozornost od jejich škodlivých ekologických postupů.

5. Personalizace na škále

Personalizace se stává stále důležitější pro vztahy se zákazníky. Společnosti všech velikostí budou nabízet přizpůsobená řešení, aby vytvořily silnější vztahy se zákazníky. Například L’Oréal vyvinul personalizovanou kosmetiku, která odpovídá jednotlivým typům pokožky zákazníků, a Nike a další výrobci nabízejí výrobu vlastních bot ve tisících kombinací stylů a barev. Tento trend povede k personalizovaným řešením nabízeným firmami všech velikostí.

6. Datová ekonomika

Data jsou stále cennějším podnikovým aktivem. Do roku 2024 bude více společností optimalizovat své operace a zlepšovat nabídky pro zákazníky prostřednictvím strategického přístupu ke svým datům. Výsledkem bude připravenost využít data samotná k vytváření nových obchodních příležitostí. Vedoucími příklady jsou společnosti jako John Deere, která se stala průkopníkem prodeje dat z jejich senzorově vybavené zemědělské techniky zpět k zemědělcům jako poznatky pro zlepšení produktivity. S přístupem k velkým sbírkám dat a analýze řízené umělou inteligencí se tento trend rozšíří na menší společnosti v odborných a diverzifikovaných odvětvích.

7. Moderní webové stránky

V dnešním digitálním věku je mít vlastní webovou stránku klíčové pro každého, kdo chce být viděn a slyšen. Ať už jste malý podnikatel, freelancer, umělec nebo blogger, web vám umožní sdílet svůj příběh, produkty a služby s celým světem. V roce 2024 je to důležitější než kdy dříve.

Webová stránka poskytuje platformu, kde můžete vyjádřit svou jedinečnou identitu a zároveň získat důvěru potenciálních zákazníků. Je to vaše digitální vizitka, která pracuje pro vás 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. S profesionálně vypadajícím webem se vaše šance na úspěch výrazně zvyšují.

Pokud jste na cestě k vytvoření vlastního webu, ale nevíte, kde začít, můj web Webemio nabízí řešení. Nabízíme komplexní služby tvorby webu, od návrhu až po spuštění. Naši odborníci vám pomohou s výběrem vhodného designu, struktury stránky a zajistí, aby váš web byl optimalizován pro vyhledávače a mobilní zařízení. S Webemio získáte nejen atraktivní a funkční web, ale také partnera, který vám pomůže růst.

8. Vzdálená a rozprostřená práce

Vracení zaměstnanců do kanceláře bylo tématem posledních 12 měsíců. Nicméně zaměstnavatelé také zajistili, že si udrží schopnost pracovat s týmy rozptýlenými po celém světě a přitahovat talenty odkudkoliv. Z tohoto důvodu budeme i nadále vidět množství nabídek práce s „vzdálenou“ nebo „hybridní“ lokalitou, které zůstanou nad úrovní předcovidových dob po celý rok 2024.

9. Diverzita a inkluzivita

Talent existuje ve všech věkových skupinách, tvarech, velikostech a barvách. Neuvědomovaný rasistický, sexistický nebo ageistický předsudek může snadno proniknout do systémů týkajících se náboru, školení, řízení výkonnosti nebo rozvoje, což má za následek marginalizaci, špatné řízení nebo přehlédnutí talentu. Vždy byl obchodní důvod pro zajištění různorodých a inkluzivních pracovních sil, ale v době umělé inteligence, kdy se stále více spoléháme na stroje, abychom rozhodovali o věcech, které ovlivňují lidi, je to důležitější než kdy jindy.

10. Kyber ochrana

Zajištění ochrany organizace před kterýmkoli hrozbami, které se mohou vyskytnout, je obzvláště důležité. Může se jednat o kybernetické útoky, ekonomické poklesy, životní prostřední události, válku, globální pandemie nebo vznik nového rušivého konkurenta. Jde o to využít to, co jsme se naučili od společností, které přežily a dokonce se prosadily v nepříznivých dobách, a použít to k plánování a přípravě na to, co by se mohlo stát zítra. Přestože budoucnost je vždy nejistá, budování odolnosti vůči jakýmkoli hrozbám, které by mohly vzejít, bude v roce 2024 klíčovým trendem podnikání.

Závěr

V roce 2024 můžete očekávat, že budou pokračovat významné trendy v oblasti podnikání. Od využití generativní umělé inteligence po zvýšenou pozornost věnovanou rozvoji soft skills a lidskému přístupu až po udržitelné podnikání a personalizaci produktů. Podniky budou také pokračovat v investování do datové ekonomiky, revoluce v zážitku zákazníka, vzdálené a rozprostřené práce, diverzity a inkluzivity a odolnosti vůči hrozbám. Tyto trendy podnikání odrážejí potřeby a očekávání zákazníků a zaměstnanců a jsou klíčovými faktory úspěchu v dnešním dynamickém podnikatelském prostředí.

Podnikání v roce 2024 bude vyžadovat inovaci, adaptabilitu a strategické plánování, aby bylo možné se přizpůsobit rychle se měnícím podmínkám a využít nové příležitosti na trhu. Tyto trendy podnikání poskytují vodítko pro podnikatele a podniky, jak se přizpůsobit a prosperovat v roce 2024 a do budoucna.

Reference:

  1. „Generative AI Boosts Business Productivity“, zdroj
  2. „E-commerce Growth Persists Post-Pandemic“, zdroj
  3. „5G Vastly Improves Data Collection and AI Capabilities“, zdroj
  4. „Employees Actively Seek Out Remote and Hybrid Work“, zdroj
  5. „Businesses Expand Ads, Communities, and Commerce on Social Media“, zdroj
Sdílejte svou lásku

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *